Muzyka

„Music makes the people come together”! Dlatego muzyka na FRU będzie grała nieustannie na dwóch scenach i w wyjątkowo dobrych tonach. Yeah!
30 i 31 sierpnia 2019 na ul. Długiej zagrają:

* Robert Cichy to wschodząca gwiazda młodej polskiej sceny muzycznej, którą można posłuchać w tym roku także na męskim graniu. W Raciborzu Cichy zaprezentuje swoją pierwszą autorską płytę „SMACK”, która została nagrodzona najważniejszą polską nagrodą fonograficzną – Fryderykiem – w kategorii „najlepszy album roku country/blues”, co oznacza, że pomieszanie gatunków, nadanie własnego sznytu i eksperymentalne podejście Cichego do gitary, zostało docenione.

* Balkanscream to siedmoosobowy kolektyw przeplatający folk bałkański, crossroad jazz, etno i elektronikę. A to wszystko przy użyciu klarnetu, trąbki, saksofonu sopranowego, gitary, mandoli, gitary basowej, etnicznych perkusjonaliów, perkusji oraz elektronicznych chórów bułgarskich.

* Quad Squad Band to trąbka, saksofon, suzafon i bębny połączone w prawdziwy żywioł.

* N!C to „Niebyt i Czas”, „Natura i Człowiek”. Trudno jest jednoznacznie określić twórczość zespołu, można w niej odnaleźć rożne wpływy od etno folku do hard core punk oraz ambientu, transu i muzyki perkusyjnej. Nie mniej jednak N!C to projekt o własnym unikatowym brzmieniu z transowym wokalem i samplami.

* Zagi to wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów. Ma na swoim koncie trzy albumy. Jej piosenki opowiadają historie z życia artystki. Biorą w nich udział ludzie, miejsca i sytuacje, które mimo, że nie raz bardzo uwierały – stały się wielką inspiracją.

* Sasha Boole to jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Ale nie chodzi o folk w tradycyjnym swetrze i z kobzą, lecz o ten z whisky, opowieściami i ciągłą podróżą. Artysta gra na gitarze, banjo i harfie. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie.

* Zuzanna jest wokalistką, multiinstrumentalistką i tekściarką, ale woli myśleć o sobie jako o dziewczynie piszącej piosenki. Tutaj liczy się każde słowo – jej autorska twórczość to piosenka literacka najwyższej próby, doprawiona odrobiną folkowych brzmień. Tradycyjne formy muzyczne ubrane we współczesne spojrzenie oraz ekspresję tworzą ciekawą i spójną opowieść.

* Sun + Dead to nietypowy duet. Tworzy go gitarzysta Vaclav Havelka (lider grupy Please The Trees, jednej z najważniejszych alternatywnych czeskich kapel ostatniej dekady) oraz jego… 10-letni syn – Simon, perkusista. Chłopaki zapraszają na krótki, ale bardzo intensywny koncert.

* Alge’aters mówią o sobie tak: „z założenia gramy hard rock pomieszany z alternatywą, ale tak naprawdę nasza muzyka to eksperyment mający na celu przetestowanie wytrzymałości słuchaczy. Największą inspirację daje nam czilowanie karmazyna – czyli wspólne jedzenie kiślu i krzyczenie na siebie nawzajem w kuchni basisty. Zespół istnieje od listopada 2018, a na naszym koncie mamy takie osiągnięcia, jak wykorzystywanie 20 tonowej koparki w celach adaptacji akustycznej.”

* Pepe ETNO Mago to magiczna podróż muzyczna przy użyciu didgeridoo, fletu indyjskiego, drumli, loopów, elektroniki, śpiewu gardłowego. I to wszystko w dłoniach i ustach jednego człowieka: Pawła Pepe Podsiadło.

* DJ FIM to pasjonat i kolekcjoner muzyki, który będzie niósł nas podczas AFTER party. Za konsolą świetnie odnajduje się na zawodach bboyowych, hiphopowych i pokrewnych, natomiast w klubach łączy wiele różnych stylów muzycznych takich jak funk, soul, rap, r’n’b, breaks, drum’n’bass, pop, electro-swing, disco. Całość mocno wysycona jest groovem i podkreślona niebagatelnym warsztatem djskim.

„Music makes the bourgeoisie and the rebel”
Żywe rzeźby
Cyrk
Menu